Mikrobioloogia kaasprofessori Triinu Visnapuu ja Bioteaduste Üliõpilaste Seltsi (BÜS) mikroobikunsti töötuba tõi 27. aprillil instituuti mitmeid huvilisi Tartu Tudengipäevadelt. Osalejate tagasiside oli üle ootuste positiivne.
Töötoas, mida korraldati välistudengite kaasamiseks inglise keeles, ühendati mikrobioloogia ja loovus ning osalejad said võimaluse süveneda mikroobide põnevasse maailma kunsti loomise kaudu. Eelmise aasta hoidiste valmistamise töötoaga („Pista purki!”) võrreldes oli sel korral rohkem fookuses mikrobioloogia ja praktilise ülesande abil bakteritega lähemalt tutvumine.
Kogu ettevõtmine jättis nii korraldajatele kui ka osalejatele meeldiva ja inspireeriva mälestuse, kinnitades taas, et teaduse populariseerimine on põnev ja kaasahaarav tegevus.
Mikroobikunsti töötuba Tartu Tudengipäevadel, 27.04.2024.
Foto: Bioteaduste Üliõpilaste Selts
Mida kujutab endast mikroobikunst?
Tegevuse all peetakse silmas värviliste või muidu huvitava välimusega mikroobidega joonistamist tardsöötmele, mida kutsutakse ka agarikunstiks. Kasutatavad mikroobid peavad olema kunsti loojatele ohutud, neid peab saama lihtsalt ja kiirelt kasvatada ja ühel söötmetassil koos kasvama sobitada.
Tudengipäevade töötoas kasutati kohalikke Eesti maasikate pinnalt ja seest isoleeritud pigmentidega baktereid, mis olid suviselt sooja värvipaletiga kas kollased, oranžid või roosakad. See inspireeris ka osalejaid looma kevadisi ja meeleolukaid töid, kus olulisel kohal olid loodusvaated, liblikad ja lilled ning mitmesugused loomad. Pärast töötuba said osalejad oma kunstiteost kohapeal vaadata ja fotona jäädvustatud kujul. Mikroobikunsti tööd on oma iseloomult ajutised ja pikemalt ei säili.
Mikroobikunst kui edukas kaasav meetod teaduse populariseerimisel ja mikrobioloogia tutvustamisel on mitmel pool maailmas kasutusel. Seda propageerib suur rahvusvaheline organisatsioon Ameerika Mikrobioloogia Ühing (American Society for Microbiology, ASM), mis korraldab juba aastaid menukat AgarArt konkurssi. Auhinnatud tööd on tõelised mikroobide abil loodud kunstiteosed, kus on olulisel kohal teadmised mikroobidest, oskused nendega töötada, aga ka loovus ja kunstnikutöö.
Eestis on Triinu Visnapuu mikroobikunsti töötubasid erinevatele sihtrühmadele läbi viinud alates 2018. aastast kui ta täitis ASM-i noore saadiku (ASM Young Ambassador) ülesandeid.
Ohutuse tagas hea ettevalmistus
Korraldajate peamine prioriteet oligi ohutusnõuete järgimine, eriti kuna tegu oli laiemale avalikkusele avatud töötoaga. Enamikul osalejatest oli see esimene kord baktereid külvata ja mikroobidega töötada. Kuigi kasutati kõige ohutumaid baktereid, siis tegemist on elusorganismidega, mille käitlemisel ja ka utiliseerimisel on kindlad nõuded. Reeglite selgitamisel, aga ka materjalide ettevalmistamisel osutus üliõpilaste sõnul hindamatuks koostöö Triinu Visnapuuga.
Töötoa korraldamise initsiatiiv tuli BÜS-i liikmetelt. Juhendamine ning turundamine olid täielikult üliõpilaste kanda. Minu ülesandeks oli ainult koordineerida, ja tagada, et kõik sujuks. Üliõpilastest oli palju abi nii ettevalmistuste tegemisel kui ka töötoa edukal läbiviimisel.
Üritust muutis sisukamaks ja erilisemaks erialaühingu ja biotehnoloogiafirmade toetus. Nordwise OÜ jagas osalejatele tervist edendavaid probiootilisi tooteid, mis sobisid suurepäraselt töötoa temaatikaga, ning BioCC OÜ ja Eesti Mikrobioloogide Ühendus aitasid varustada töötuba vajalike vahenditega.